środa, 19 czerwca, 2024

Kolejny Impuls na pomorskich torach

foto/Impuls

Województwo pomorskie podpisało kolejną umowę na dostawę nowego pociągu. Będzie to dobrze znany pasażerom „Implus” produkcji nowosądeckiego Newagu. To oznacza, że do 2026 firma dostarczy na Pomorze co najmniej 36, a być może nawet 45 pociągów.

Umowa z firmą NEWAG została podpisana 16 sierpnia 2023 r. przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Zastępcę Dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP Eugeniusza Manikowskiego.

Dostawa jednego pojazdu wraz z przeprowadzeniem instruktaży technicznych dla pracowników będzie kosztować niespełna 35 mln zł. Pociąg powinien dotrzeć na Pomorze już w październiku przyszłego roku. Nowych pociągów może być jednak więcej, ponieważ umowa przewiduje prawo opcji, pozwalające na zwiększenie przedmiotu zamówienia o dodatkowe 9 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pojazd będzie przeznaczony do obsługi połączeń regionalnych. Podobnie jak w przypadku poprzednio kupowanych pojazdów, nowy pociąg ma mieć klimatyzację, sieć Wi-Fi, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory AED. Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwał monitoring. Pojazd będzie posiadał m.in. miejsca oznaczone jako miejsca uprzywilejowane, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie również wydzielona przestrzeń do przewozu rowerów. Samorząd Województwa Pomorskiego dnia 15 czerwca 2023 r. złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli dofinansowanie z KPO zostanie przyznane, wówczas samorząd będzie chciał w pełni wykorzystać przewidziane w przetargu prawo opcji i zamówić łącznie 10 nowoczesnych ezetów. Pozwoli to w dalszym ciągu konsekwentnie rozwijać transport kolejowy na Pomorzu i poprawiać komfort podróży pasażerów.

Zobacz również: