poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Japońska księżniczka Mako poślubiła człowieka z gminu. Straciła tytuły i przywileje.

foto/mat.prasowy

Księżniczka Mako, bratanica cesarza Japonii, po wielu latach kontrowersyjnego narzeczeństwa poślubiła kolegę ze studiów. Jej małżeństwo to mezalians i kosztowało ją utratę tytułów i przywilejów należnych rodzinie cesarskiej.

Wybranek księżniczki to pochodzący z tzw. ludu Kei Komuro. Para poznała się w 2012 roku na uniwersytecie w Tokio. Zaręczyła się 5 lat później. Ślub miał początkowo odbyć się w 2018 roku, ale matka narzeczonego księżniczki popadła w długi. 

To opóźniło ceremonię, choć dwór cesarski temu zaprzeczał. Plany weselne w kolejnych lata pokrzyżowała abdykacja cesarza Akihito – dziadka księżniczki.

Mezalians 

Najważniejszym problemem jest jednak pochodzenie przyszłego pana młodego. Komuro nie wywodzi się z japońskiej arystokracji. By móc go poślubić, 29-letnia księżniczka musiała zrezygnować z cesarskiego statusu i odejść z dworu.

Japońska para zamierza zamieszkać na stałe poza cesarstwem, w Stanach Zjednoczonych. Narzeczony księżniczki jest prawnikiem w Nowym Jorku. 

– Ciężko sobie wyobrazić, jak skomplikowany jest proces cesarskich zaręczyn. Ile ceremonii obejmuje. To nie odbywa się tak sprawnie i gładko jak w przypadku ślubu zwykłych ludzi – mówi tokijka Noriko Omor. 

Ślub zaplanowano na 26 października. Japońskie media komentując ceremonię podkreślały jeszcze jedno. Młode pokolenie rodziny cesarskiej stanowią trzy księżniczki i jeden książę. Męski potomek obecnego cesarza Naruhito, książę Hisahito, ma obecnie 15 lat, a na jego barkach spoczywa ciężar przetrwania rodu i sukcesji.

Twarde prawo 

Japońskie prawo dziedziczenia tronu, pozwala przejąć władzę tylko mężczyznom. – Rząd nie rozważa zmiany prawa, która ustanowiłaby kobiecą linię imperialną. Nie planuje też rozszerzyć zasad dziedziczenia tronu o kobiety – wyjaśniał prof. Hidehiko Kasahara z Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Keio.

To nie pierwszy taki przypadek w cesarskiej rodzinie. Swoistym mezaliansem było małżeństwo byłego cesarza Akihito z niepochodzącą z arystokracji Michiko. Córka bogatego przedsiębiorcy weszła jednak do rodziny poślubiając następcę tronu. Pierwszą w historii Japonii cesarzową nie-arystokratką była do czasu abdykacji męża. 

Prawo było mniej łaskawe dla córki cesarskiej pary, a siostry obecnego cesarza Naruhito. Księżniczka Sayako straciła tytuł i przywileje wychodząc za mąż za narzeczonego z „ludu”. 

Japońska dynastia cesarska, formalnie nie mająca nazwiska, rządzi Japonią nieprzerwanie od kilkuset lat.

Zobacz również: