sobota, 2 grudnia, 2023

Jest decyzja Komisji Europejskiej. Polska dostanie 7,9 mld euro na innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw

fot. mat.prasowy

Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy z ośmiu programów krajowych realizujących Umowę Partnerstwa. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 z budżetem 7,9 mld euro jest największym krajowym programem wspierania innowacyjności w Unii Europejskiej.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. To pierwszy zaakceptowany przez Komisję Europejską program krajowy dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. To 7,9 mld euro, które trafi do polskich firm.

Jak przypomina Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, FENG jest w dużej mierze kontynuacją Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji.

Wdrażane projekty nie tylko wzmocnią polską gospodarkę, ale też pozwolą przestawić ją na wyższy poziom zaawansowania technologicznego i proekologicznego – przekonuje ministerstwo.

W Europejskim Rankingu Innowacyjności 2021 Polska jest określana jako emerging innovator (65,9% średniej UE). Analiza poszczególnych obszarów wskazuje na niski, względem średniej unijnej, poziom innowacyjności przedsiębiorstw m.in. w obszarach: wydatków przedsiębiorstw na B+R, nakładów na innowacje na pracownika, innowacji produktowych, czy innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw współpracujących z innymi podmiotami.

Przyznane Polsce 7,9 mld euro ma także doprowadzić do intensyfikacji współpracy między nauką a biznesem, co zwiększy innowacyjność Polski.

Zobacz również: