czwartek, 28 września, 2023

Polska motorówka staranowała francuski lotniskowiec atomowy

050520-N-9362D-001 Atlantic Ocean (May 20, 2005) – The French nuclear-powered aircraft carrier Charles de Gaul shown operating in the Atlantic Ocean. U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 3rd Class Randall Damm (RELEASED)

Na Morzu Śródziemnym doszło do niecodziennego wypadku. Żaglówka pod polską banderą staranowała atomowy lotniskowiec Charles De Gaulle.

O incydencie poinformowała Prefektura Morska Morza Śródziemnego. 12 listopada Charles de Gaulle, okręt flagowy francuskiej Marine Nationale odbywał ćwiczenia w pobliżu portu wojennego w Tulonie. Ok. 7:30 rano jego załoga dostrzegła płynącą na kursie kolizyjnym 10-metrową żaglówkę pod polską banderę. Rozpoczęli manewr awaryjnego uniku, ale było już za późno i łódka zderzyła się z lotniskowcem.

Francuzi od razu rozpoczęli akcję ratunkową. Nawiązali kontakt radiowy z jej sternikiem i ustalili, że był jedyną osobą na pokładzie. Następnie spuścili na wodę dwie motorówki i wysłali ekipę do pomocy.

Sama żaglówka podczas kolizji straciła jedynie maszt. Kadłub na szczęście wytrzymał i łódka nie nabierała wody. W okolice przysłano więc holownik, który pomimo trudnych warunków na morzu odholował ją bez dalszych incydentów do portu w Hyeres. Obecnie trwa śledztwo mające ustalić przyczyny wypadku – to standardowa procedura w wypadku zdarzeń z udziałem okrętów francuskiej marynarki wojennej. Francuzi podkreślają, że ten incydent nie miał wpływu na przebieg dalszych ćwiczeń lotniskowca.

Zobacz również: