sobota, 30 września, 2023

Do polskiej placówki dyplomatycznej przy UE wraca kontrowersyjny obraz

foto/Wikipedia
Obraz Franciszka Starowieyskiego „Divina Polonia rapta per Europa profana”, czyli „Boska Polska porwana przez pogańską Europę”, wraca do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej – donosi Informacyjna Agencja Radiowa.

Informację potwierdził ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Przez ponad dekadę dzieło było przechowywane w magazynie.

Obraz o rozmiarach 3,5 metra na 4 metry zawisł w 1998 roku w Brukseli w holu budynku Misji Polski przy Unii Europejskiej, późniejszym Stałym Przedstawicielstwie.

Franciszek Starowieyski wykonał go na zamówienie Bronisława Geremka, ówczesnego polskiego ministra spraw zagranicznych. Jego pierwotny tytuł „Divina Polonia rapta per Europa profana” został skrócony i została tylko „Divina Polonia”, bowiem nie wszyscy polscy urzędnicy w UE zrozumieli zamysł artystyczny autora.

Kiedy w 2011 roku polscy dyplomaci przenosili się do nowej siedziby w centrum Brukseli obraz trafił do magazynu.

Teraz dzieło wraca do Stałego Przedstawicielstwa i będzie w najbardziej eksponowanym miejscu w prestiżowej części, w holu wejściowym do centrum konferencyjnego – poinformował ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Dzieło nawiązuje do mitu o uprowadzeniu Europy i wzbudziło pod koniec lat 90-tych wiele kontrowersji. Przedstawia ono unoszoną gwałtem przez byka Polskę w towarzystwie Europy. Wówczas dla wielu płótno to miało wydźwięk wybitnie antyintegracyjny. Starowieyski w jednym z wywiadów skwitował te zarzuty stwierdzeniem, że on tak to widzi, bo jest polskim nacjonalistą.

Jakież to symboliczne.

Zobacz również: