poniedziałek, 17 czerwca, 2024

O kończącej się kadencji z Marianem Cichonem [WYWIAD]

Najdłuższa kadencja samorządu – trwająca niemal 5,5 roku właśnie dobiega końca. O jej podsumowaniu, o wyzwaniach, trudnościach i tych przyjemnych momentach rozmawialiśmy ze starostą gdańskim, Marianem Cichonem. Zapraszamy do lektury.

Karolina Białke: Kadencja trudna czy łatwa?

Marian Cichon: Bardzo trudna. Na pewno trudnością była zmiana starosty w połowie kadencji. Odbyło się to w sposób burzliwy, mimo wcześniejszych ustaleń. 2,5 roku tej kadencji to była ciężka praca, żeby nadrobić trochę straconego czasu, co nie znaczy, że wcześniej nie robiliśmy nic, bo inwestycje się działy, pomysły na rozwój powiatu są, natomiast potrzeby są ogromne. Udało nam się zrobić parę rzeczy. Przede wszystkim opracować plany rozwoju naszych szkół na kolejne lata a nawet kadencje. Mamy pomysł na to, jak szkoły mają funkcjonować nie dziś, nie jutro, ale za kilka lat. Wiemy co trzeba zrobić, a przede wszystkim jakie środki pozyskać, aby szkoły mogły być naszą wizytówką.

KB: Gdyby miał Pan wymienić najważniejsze wydatki infrastrukturalne minionej kadencji, co znalazłoby się na liście?

MC: Rozbudowa szkoły w Rusocinie za około 15 milionów. W tej chwili remontujemy szereg dróg, mniej więcej za kwotę około 100 milionów złotych. Pamiętając o tym, że budżet powiatu to jest 200 milionów, po stronie wydatkowej, a po dochodowej około 170. No to jest to kwota, która zwala z nóg. Przebudowa ulicy Gałczyńskiego 12 milionów, droga Skowarcz – Suchy Dąb 12 milionów, droga Błotnik – Trzcińsko w okolicach 15 milionów, Osice – Trutnowy prawie 10 milionów, jest już podpisana umowa na drogę Różyny – Żelisławki 28 milionów, droga Roztoka – Jodłowno 20 milionów. W tym roku zaplanowaliśmy kolejne inwestycje w szkole w Warczu – mniej więcej na kwotę 20 milionów złotych, niespełna 15 milionów pozyskaliśmy, więc nie jest tak źle. Inne inwestycje nieco tańsze, ale to nie znaczy, że tanie. Zakup obiektu na ulicy Obrońców Westerplatte, który też daje nam możliwości uruchomienia punktu wsparcia seniorów, punktu konsultacyjnego dla organizacji pozarządowych, miejsce realizacji projektów, a docelowo także miejsce filii wydziału komunikacji, aby tutaj rozładować te kolejki.

KB: Jednym z głośniejszych wydatków był zakup Hotelu Górski. Po co?

MC: Zakup Hotelu Górski to 7,5 miliona – to zakup, który otwiera nam pewne możliwości związane z utworzeniem Zakładu Ratownictwa Medycznego, takiego oddziału ratunkowego, który miałby działać całodobowo. Pamiętajmy, że powiat liczy już ponad 130 tysięcy mieszkańców i potrzeby w tym zakresie są coraz większe. A ten lokal pomoże nam uporządkować usługi społeczne, czyli powiatowe centrum pomocy rodzinie, poradnię psychologiczno-pedagogiczną, mieszkania chronione. Wszystko będzie w jednym miejscu. Z ostatnich informacji wynika, iż pojawi się także ośrodek kuratoryjny, w którym 20 podopiecznych będzie się spotykało codziennie na zajęciach różnego rodzaju. Mam na myśli osoby, które mają już nakazy sądowe i przydzielonych kuratorów sądowych. Tym samym w budynku obecnego PCPR zwolni się przestrzeń pod gabinety medyczne. Udało się pozyskać działkę obok obecnego budynku pod rozbudowę budynku pogotowia, co pozwoli nam uruchomić centrum medyczne dla naszych mieszkańców. Z rzeczy istotnych, jakie chciałbym wymienić również, że 3 kwietnia uruchamiamy filię poradni psychologiczno-pedagogicznej w Kolbudach. Dwie placówki Fundacji FOSA działające w zakresie psychiatrii i psychoterapii dla dzieci i młodzieży już są oblężone, pokazując, że potrzeby w tym zakresie faktycznie są ogromne i będziemy chcieli uruchamiać kolejne tego typu miejsca.

KB: Myślę, że listę materialnych rzeczy możemy zamknąć, natomiast co udało się w zakresie ochrony zdrowia, w kulturze?

MC: Jeżeli chodzi o zdrowie, to na pewno sukcesem jest uruchomienie dwóch zespołów ratownictwa medycznego, jeden w Kolbudach (od 1 sierpnia ubiegłego roku), a drugi w Cedrach Wielkich od 1 stycznia tego roku. Na razie 12 godzinne, ale to skutkuje tym, że w godzinach tych najbardziej trudnych komunikacyjnie, czyli od 8 do 20, na trenie powiatu mamy 6 zespołów ratownictwa medycznego. Czas dojazdu do zdarzeń jest kluczową sprawą i tu rozśrodkowanie tych zespołów powoduje, że jest łatwiej i że pomoc dotrze szybciej. Natomiast już złożyliśmy wniosek o kolejne zespoły ratownictwa medycznego – na Kowalach i w Gminie Trąbki Wielkie.

KB: I wracamy do pomysłu Oddziału Ratownictwa Medycznego…

MC: Na mapie województwa pomorskiego jesteśmy ważnym powiatem nie tylko ze względu na położenie obok Gdańska. Pod względem liczby mieszkańców zajmujemy trzecie miejsce w województwie, jesteśmy najmłodszym powiatem w Polsce, bo średni wiek mieszkańca naszego powiatu wynosi 38,1 lat a jednocześnie powiatem, który niesamowicie dynamicznie się rozwija, przybywa nam nieustannie mieszkańców i co bardzo ważne coraz więcej firm podejmuje działalność na naszym terenie. Stąd przed nie tylko władzami powiatu ale i gmin ogromne wyzwania: chodzi o to aby te wszystkie usługi, które powinniśmy realizować, były na jak najwyższym poziomie. Stąd pomysł na oddział ratownictwa medycznego albo dokładniej oddział doraźnej pomocy medycznej, z tomografią komputerową, z rezonansem, z najnowocześniejszym aparatem rtg, tak aby nasi mieszkańcy mieli bliżej do usług medycznych i do lekarzy specjalistów, których gabinety też chcemy uruchomić w budynku obecnego tzw. pogotowia ratunkowego. W tym budynku działa już od dwóch lat zakład podstawowej opieki zdrowotnej z lekarzami rodzinnymi. Oczywiście, żeby do tego doszło, potrzeba dwa do trzech lat, bo musimy zaprojektować rozbudowę obiektu – co już czynimy, wybudować no i najważniejsze to przepisy w zakresie finansowania tego typu usług muszą także obejmować nasz powiat, powiat, który nie ma szpitala, i który o szpitalu nie marzy. Do szpitali mamy bardzo blisko, bo 8 km do najbliższego – więc nie ma sensu go budować, ale zgodnie z wytycznymi czy też z postanowieniami Komisji Europejskiej w zakresie ochrony zdrowia, należy uruchamiać tego typu obiekty, o których wspomniałem, czyli takich udzielających pomocy często nieskomplikowanej. Kiedy nasi mieszkańcy docierają na SOR, tracą 8-10 godzin oczekując na pomoc oczywiście w przypadkach mniej skomplikowanych urazów. U nas byłoby szybciej i do tego zmierzamy. Chcemy, żeby tam był ortopeda, chirurg, internista czy też kardiolog, pediatra, aby nasi mieszkańcy mieli po prostu bliżej do pomocy.

KB: A kultura?

MC: To jest to, koncerty. Od jakiegoś czasu wychodzimy do mieszkańców z ofertą kulturalną. Organizujemy koncerty, było ich kilka. Fajnym wydarzeniem były Koncerty w Ogrodzie w Zespole Szkół Ogrodniczych i w tym roku chcemy to powtórzyć, ale też były koncerty i w kościołach, i w salach gimnastycznych, koncert noworoczny w Lublewie, fantastyczne wydarzenie. Na pewno będziemy zmierzali do tego, żeby to się działo. Finansowo nie jest to wielkie obciążenie. Myślę, że dla wielu mieszkańców były to sympatyczne wydarzenia, więc i w ten sposób powiat daje znać o tym, że istnieje.

KB: Ok, a teraz cofniemy się w czasie do momentów mniej przyjemnych, to znaczy do pandemii, bo to było ogromne wyzwanie dla samorządów, w tym również dla starostwa. Stąd moje pytanie o organizację pracy starostwa jako urzędu. Skąd Państwo braliście pomysły jak rozwiązywać problemy z obsługą petentów? Co z tego zostało do dzisiaj?

MC: Wspólnie z naczelnikami zastanawialiśmy się co zrobić, żeby po pierwsze ograniczyć kontakty pracowników z patentami, ale jednocześnie, aby zapewnić pełną obsługę. I w zasadzie w sposób nieprzerwany pracowaliśmy w czasach pandemii. Według moich dziennych statystyk, bo takie prowadziłem, czasem pracowaliśmy bez 35 urzędników w jednym dniu, czy to chorych, bądź przebywających na kwarantannie. I to tak trwało tygodniami, ale pomimo tego urząd normalnie funkcjonował, obsługiwał petentów, przy czym trzeba powiedzieć, że liczba wniosków niemal się podwoiła. W stosunku do roku przed pandemią, kiedy wpłynęło do starostwa 39 tysięcy 200 wniosków, w roku pandemii tym najbardziej trudnym wpłynęło ponad 72 tysiące wniosków. Pomimo trudności wszystkie zostały załatwione, więc nie było sensacji. Wydawaliśmy decyzje, rejestrowaliśmy samochody, nie było z tym problemu. Oczywiście z zachowaniem procedur, dostępności, ochrony pracowników i patentów. Pojawiały się paczkomaty, gdzie petenci wrzucali swoje wnioski. Stoją do dziś, chociaż są już nieczynne. Trzeba powiedzieć, że mniej więcej przez półtora roku, kiedy z nich korzystaliśmy, nie zginął żaden dokument. Oczywiście co jakiś czas pojawiali się petenci z pretensjami, dlaczego mamy zamknięty urząd. I tak jest do dziś. To znaczy mówią, że urząd jest zamknięty. Nie ma potrzeby, aby patent chodził po całym budynku, zaliczając wszystkie pokoje. Mamy w pokojach po dwie lub trzy osoby, i kiedy wchodzi patent ze sprawą do jednego urzędnika, to przeszkadza pozostałym. Więc to urzędnicy schodzą na dół. Chcielibyśmy stworzyć salę obsługi patentów. Nawet mamy już gotową dokumentację. Jest jeden problem. Żeby to się wydarzyło, musimy odzyskać nico ponad 100 metrów powierzchni w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 25. Natomiast w miejscu, gdzie dzisiaj jest Ewidencja Gruntów i Budynków, gdzie jest sala obsługi, tam chcemy stworzyć miejsce dla obsługi patentów i to urzędnicy będą schodzili na dół. Marzy nam się taka sala do obsługi petentów jak obecna sala operacyjna Wydziału Komunikacji. KB: Bo ona już właściwie jest gotowa… MC: Tak, ale musielibyśmy wtedy Wydział Komunikacji przenieść w inne miejsce, tworząc też filię wydziału na Kowalach w Gminie Kolbudy i na Obrońców Westerplatte. To znacznie rozładowałoby ruch tutaj. Rocznie wydajemy około 25 tysięcy dowodów rejestracyjnych, więc to nie jest mało, to daje około 200 osób codziennie. Zmierzamy do tego, by tak jak jest w wielu urzędach, petenci nie chodzili po całym budynku. Niektórzy nawołują, by otworzyć urząd dla petentów. Ja mówię, że on nie jest zamknięty a każdy kto przyjdzie zostanie obsłużony. Tylko że nie będzie spacerował po budynku.

KB: Starostwo Powiatowe jest organem prowadzącym kilku szkół i one w pandemii też nie miały lekko. Jak to wyglądało z Państwa perspektywy?

MC: Szkoły niestety pracowały zdalnie. No i jakość tej pracy, nie chcę mówić, że była kiepska, ale była, bo okazało się, że nie jesteśmy do końca przygotowani, i że borykamy się z różnymi trudnościami, choćby z dostępnością do internetu.

KB: Nikt nie był gotowy tamtym czasie.

MC: Tak, ogromne trudności były w Szkole Specjalnej w Warczu. Trudno realizować jakiekolwiek zadania, kiedy uczniowie nie do końca umieją czytać, pisać, nie mówiąc o obsłudze komputerów czy też telefonów. To był trudny czas.

KB: Pandemia się skończyła i zaczęła się wojna na Ukrainie. To jest kolejna rzecz, która postawiła wyzwania przed Polską jako państwem i przed polskimi urzędami, w tym również przed starostwem.

MC: Tu są jakby dwa aspekty. Przyjmowanie uchodźców w dużych ilościach i zabezpieczenie im możliwości przebywania w godnych warunkach, przynajmniej przez jakiś okres czasu. Mieliśmy na terenie powiatu w pewnym momencie ponad 9300 uchodźców, z czego 600 przebywało w obiektach, z którymi my zawieraliśmy umowy na pobyt uchodźców. Z czasem to się zmniejszało, bo uchodźcy znajdowali sobie pracę, albo wyjeżdżali za granicę bądź wyprowadzali się. Na chwilę obecną mamy 45 uchodźców, którym jeszcze opłacamy pobyt. To są często matki z małymi dziećmi, które nie mogą za bardzo podjąć pracy a też ludzie starsi. Włączyliśmy się w organizację zbiórek i finansowych i darów oraz wysyłanie ich na Ukrainę. Wysłaliśmy dwie karetki pogotowia, wysłaliśmy agregaty prądotwórcze, które wtedy były potrzebne, trzy namioty do powiatu lubaczowskiego po to, żeby ten powiat organizował miasteczko dla uchodźców przekraczających granicę, zanim byli przewożeni w głąb kraju. Wysyłaliśmy też autokary po uchodźców do Warszawy, bo Warszawa była tym miastem najbardziej oblężonym, więc solidarnie z samorządami i z Urzędem Marszałkowskim wspieraliśmy tego typu akcje. Trzeba powiedzieć, że Rada Powiatu nie oszczędzała na pomocy dla Ukrainy ale też nie byliśmy przesadnie rozrzutni. Przy konkretnych zgłoszeniach potrzeb reagowaliśmy pozytywnie. Myślę, że pokazaliśmy, że jesteśmy solidarni, i że wspieramy.

KB: Kiedy ruszyła ta fala pomocy, opierająca się na działaniu zwykłych ludzi, którzy przynosili dary i wpłacali pieniądze; kiedy zobaczył Pan to poruszenie wśród mieszkańców powiatu gdańskiego, to tak po ludzku, co Pan poczuł?

MC: Fajnie się poczułem. Ludzie i firmy przekazywały ogromne ilości darów. My zorganizowaliśmy magazyny w szkole w Rusocinie i stamtąd wysyłaliśmy samochody na Ukrainę. Robiliśmy to wspólnie z wójtami, to też jest istotne, więc chodziło o to, aby ta pomoc była skoordynowana. I jeżeli chodzi o samorządy, dobrze to wyszło. To były wzruszające momenty. Ludzie przynosili co mieli, oddawali pieniądze i chcieli po ludzku zwyczajnie pomóc. I to pokazaliśmy jako Polacy, że umiemy być solidarni, że umiemy wspierać. Ludzie po prostu pokazali, że mają serducho, i że są w stanie podzielić się tym, co mają. No i też najciekawsze jest to, że najchętniej dzielili się ci ludzie, którzy mają niewiele. Jak to zwykle w życiu.

KB: Pozostając jeszcze na chwilę w tematach okołowojennych, odnośnie bezpieczeństwa i zamieszania z obroną cywilną. Gdy zaczęła obowiązywać Ustawa o Obronie Ojczyzny, generalnie polska obrona cywilna przestała działać, także na poziomie starostwa powiatowego.

MC: Teraz jest sygnał, że wracamy do organizacji obrony cywilnej na poprzednich zasadach. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie nic się nie objawiło w formie przepisów prawnych. Myślę, że rząd czeka na wybory i po wyborach wszystko się okaże. Samorządy będą musiały się wykazać.

KB: Pan starosta wie, gdzie jest Jego schron?

MC: Schronów przecież nie mamy. Po wybuchu wojny, samorządy miały takie zapytania, żeby wskazać obiekty, w których można zorganizować miejsca czasowego pobytu mieszkańców w sytuacji zagrożenia. Na terenie powiatu niestety takich obiektów praktycznie nie ma. Z przekazów medialnych wiemy, że mają to być garaże podziemne w budynkach, które tak jak na Ukrainie, mają być wykorzystywane jako schrony pod budynkami.

KB: Podstawą obrony cywilnej, co byśmy nie powiedzieli, są w dużej mierze jednostki straży pożarnej. I zdaje się, że tutaj powiat w dofinansowaniu ochotniczych straży pożarnych też ma pewne osiągnięcia.

MC: Jesteśmy tym powiatem, który chyba jako jeden z pierwszych zapoczątkował dofinansowywanie zakupu wozów strażackich. Początkowo to były używane samochody, trochę dokładaliśmy pieniędzy do remontów lub budowy remiz. Nie były to duże środki finansowe, a od pewnego czasu dopłacamy do każdego zakupionego samochodu dla ochotniczych straży pożarnych, ale też dla Państwowej Straży Pożarnej. W ubiegłym roku to było 170 tysięcy, w tym roku 150 tysięcy, bo mamy zgłoszenie tylko z Gminy Trąbki na jeden samochód. W ubiegłym roku dopłaciliśmy do wszystkich zakupów ochotniczych i Państwowej Straży Pożarnej milion 200 tysięcy złotych, co jest kwotą ogromną. Jesteśmy liderem jeżeli chodzi o powiaty w dopłacaniu do zakupów. Uważamy, że te zakupy wozów istotnie podnoszą sprawność każdej z jednostek.

KB: Samochody to nie wszystko, są jeszcze szkolenia…

MC: Tak, dopłacaliśmy do szkoleń. W środę, na powiedzeniu rady powiatu też będziemy rozpatrywali wnioski OSP Przejazdowo, OSP Ełganowo na zakup jakichś drobnych sprzętów. Chcielibyśmy, aby gminy partycypowały w tych wydatkach. Przy zakupie samochodów działamy w porozumieniu z wójtami i tak będziemy robili zawsze.

KB: To teraz temat, który chyba jest Panu bliski wyjątkowo, czyli edukacja i inwestycje w szkoły. Ile, w które, i czy warto, bo lata kiedy do szkół średnich weszły skumulowane roczniki, się skończyły, uczniów będzie coraz mniej. Czy w związku z tym będzie mniej oddziałów?

MC: Szkoły są w tej chwili na etapie tworzenia arkuszy organizacyjnych. Zainwestowaliśmy ogromne pieniądze w Zespół Szkół Technicznych w Rusocinie, ale to wynika też z faktu, że szkoła była na krawędzi zamknięcia. 5 lat temu na koniec roku szkolnego było tam 192 uczniów, dzisiaj mamy ich 800. Tak więc widać, że ta szkoła jest potrzebna. Dyrektor Robert Aszyk ściągnął sporo nauczycieli z Trójmiasta. Także wielu uczniów z Trójmiasta do nas dojeżdża, bo oferta edukacyjna Rusocina jest dzisiaj lepsza niż wielu szkół w Trójmieście. Dobrym posunięciem była zmiana nazwy na Zespół Szkół Technicznych i pokazanie, że faktycznie ta szkoła uczy w tym zakresie, czyli technik samochodowy czy też technik mechatronik. Zespół Szkół Ogrodniczych z kolei nie ma zbyt wielu nowych kierunków kształcenia. Tu z kolei mamy 1200 uczniów, i zakładam, że ta liczba niewiele spadnie, bo przybywa nam mieszkańców i to w stopniu niesamowitym. Oferty naszych szkół są bardzo dobre, kierunki technik poligrafii czy też nawet szkoła budowlana, która została uruchomiona, technik odnawialnych źródeł energii, czyli przygotowywanie się do przyszłości, to wszystko pokazuje, że Rada Pedagogiczna ma pomysł na to, jak przyciągnąć uczniów. Oczywiście to się wiąże z inwestycjami, ale my nie szczędzimy pieniędzy dla szkół. Mamy opracowane koncepcje rozbudowy jednej i drugiej szkoły, więc będziemy próbowali to realizować. Oczywiście trzeba pozyskać środki zewnętrzne, bo to są milionowe inwestycje, ale tak właśnie postrzegamy naszą rolę. Szkół ponadpodstawowych na terenie powiatu jest mało, bo tak naprawdę cztery, ale chcemy, aby te dwie nasze placówki nie tylko przodowały na terenie powiatu, bo w zakresie szkół branżowych to tylko one są, ale chcemy, żeby też na mapie województwa były to znaczące placówki oświatowe, do których uczniowie będą chętnie przychodzili. Mam nadzieję, że tak będzie, bo profile nauczania się istotnie zmieniły.

KB: A Ogrodnik?

MC: Zespół Szkół Ogrodniczych powinien chyba też zmienić nazwę, bo tam z ogrodnictwa jest już tylko technika architektury krajobrazu i nic więcej. Za to są fryzjerzy, kosmetolodzy i inne kierunki z technikiem logistyki, logistykiem magazynierem na czele. Na dzisiejsze czasy to świetny zawód, wręcz niezbędny przy tych ogromnych ilościach hal, które powstają na terenie powiatu. Kierunki dające szanse na zatrudnienie, i to za dobre pieniądze. Co jest istotne, uczniowie logistyki i technika logistyka po zakończeniu nauki mają uprawnienia do posługiwania się wózkami widłowymi. Natomiast w Rusocinie każdy uczeń, który skończy 18 lat, niezależnie od kierunku, ma darmowy kurs prawa jazdy, więc to też jest zachęcające dla naszych uczniów.

KB: To jest duża zachęta.

MC: Duża zachęta, ale to nie tylko, bo teraz pracujemy też nad tym, żeby uczniowie, którzy dojeżdżają do naszych szkół mieli darmowe bilety, jak ich koledzy z Pruszcza, którzy dojeżdżają do Gdańska. Koszt to nieco ponad 500 tysięcy rocznie, ale będziemy się nad tym pochylali. Zależy nam, żeby te szkoły żyły, żeby się rozwijały. Jednak baza to nie wszystko. Wiemy i mamy tego dowody, że do naszych szkół trafiają coraz lepsi uczniowie, którzy mają fajne punkty po egzaminach. Jest ich coraz więcej. To już nie te czasy, że do Rusocina idzie się za karę, tak jak było onegdaj. Mamy w Ogrodniku, ale nie tylko, bo w Rusocinie też, uczniów, którzy bez problemu dostaliby się do LO, a wybierają nasze placówki, bo te szkoły, te kierunki dają zawód i szanse na dobre zatrudnienie, za dobre wynagrodzenie, bo dzisiaj młodzież też tak myśli.

KB: To już na samo podsumowanie, jaki był najtrudniejszy moment w tej kadencji?

MC: Teraz chyba jest najtrudniejszy moment. Końcówka kadencji. Wybory. Pewnie trudna była pandemia, trudna była wojna. Ale jako samorządy daliśmy radę. Kiedy musieliśmy się sami zorganizować, szło nam to sprawnie. Mamy fajną kadrę, sprawdzonych naczelników i pracowników i oczywiście zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony z takiej, czy innej organizacji pracy ale myślę, że było ok. Jeśli chodzi o Ukrainę i wojnę, to był trudny moment bo nagle fala uchodźców płynie nie tylko do kraju ale i do powiatu, ale daliśmy radę. Czasem przyjmowaliśmy ich w środku nocy. Ale to jest tak, jeśli zgodziliśmy się pracować w takim miejscu, to życie może nas zaskakiwać, tak jak zaskoczyła pandemia, jak zaskoczyła wojna, ale jesteśmy po to żeby pracować, żeby to wszystko jakoś funkcjonowało. Jeśli chodzi o pandemię, niczego bym nie zmienił.

KB: A najprzyjemniejszy moment?

MC: Najprzyjemniejszy moment? Chyba było ich sporo. Fajny moment to Dożynki Wojewódzkie i nasze pierwsze miejsce. Ale dla mnie chyba jednak Koncert Wiedeński w tym roku w Lublewie. Odbywał się w ramach WOŚP. Po drugim utworze zapadła cisza i słuchałem odgłosów sali. Ludzie chłonęli muzykę. To było „Nad pięknym, modrym Dunajem”. To było coś fajnego. Widownia była oczarowana. Pani sołtys napisała potem, że takiego wydarzenia w historii Lublewa jeszcze nie było. To fajne.

KB: Kiedy Pan sobie pomyślał „dobra robota”?

MC: Nigdy, ale cieszą opinie mieszkańców, że jak już coś powiat robi, to robi to na poziomie.

KB: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Karolina Białke

Wszystkie filmy z cyklu:

Dzień Łasucha w Zaskoczynie [2024]

W Domu Pomocy Społecznej "Leśny" w Zaskoczynie odbył się Dzień Łasucha! To najsmaczniejsza impreza integrująca podopiecznych z domów pomocy społecznej z całego regionu. Jak...

Goście z Erasmusa w powiecie gdańskim [2024]

Czy narzędzia cyfrowe mogą pomóc w edukacji branżowej? Jakie korzyści wynoszą uczniowie z korzystania z Erasmusa? To tylko niektóre tematy z konferencji jaka odbyła...

Konkurs „Z książką na Ty” rozstrzygnięty

5 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XIII Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Z książką na...

Wojewoda Beata Rutkiewicz z wizytą u starosty gdańskiego

W Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie starosty gdańskiego Jarosława Karnatha oraz wicestarosty Weroniki Wróbel z Wojewodą Pomorską Beatą Rutkiewicz. Spotkanie miało charakter...

Powiatowy Dzień Strażaka [2024]

W Powiatowej Komendzie PSP w Pruszczu Gdańskim odbyły się uroczystości z okazji Powiatowego Dnia Strażaka. To doskonała okazja żeby nagradzać, awansować, odznaczać a przede...

Starostwo w Pruszczu Gdańskim bez barier

Od 17 maja 2024 mieszkańcy powiatu gdańskiego będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy z pracownikami starostwa. Z budynku starostwa zniknęła infrastruktura ograniczająca wejście do...

79 rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Pruszczu Gdańskim [2024]

Hołd poległym na wszystkich frontach II Wojny Światowej w dniu 79 rocznicy jej zakończenia w Pruszczu Gdańskim oddali żołnierze z 49 Baza Lotnicza w...

I Sesja Rady Powiatu Gdańskiego IX kadencji [2024]

Za nami wybory samorządowe. Mieszkańcy powiatu gdańskiego wybrali swoich radnych. Podczas pierwszej sesji rady powiatu gdańskiego IX kadencji radni złożyli ślubowanie i wybrali spośród...

Jarosław Karnath nowym starostą gdańskim. Rada powiatu wybrała.

7 maja 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyła się I sesja Rady Powiatu Gdańskiego kadencji 2024 – 2029. W trakcie obrad zostały...

Policjanci z Pruszcza Gdańskiego podsumowują majowy weekend

Podczas majowego weekendu policjanci z pruszczańskiej drogówki uniemożliwili dalszą jazdę 4 nietrzeźwym kierującym, 3 kierującym mimo sądowego zakazu i 4, którzy nie mieli uprawnień...

Próbował oskubać fryzjera

Policjanci kryminalni z Pruszcza Gdańskiego na gorącym uczynku usiłowania kradzieży z włamaniem do salonu fryzjerskiego zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu gdańskiego. Usiłowanie kradzieży z włamaniem...

Nowi policjanci w powiecie gdańskim

Do grona policjantów w powiecie gdańskim w ostatnich dniach dołączyło dwoje nowych funkcjonariuszy. Adrianna i Sebastian zachęcają – spełnij swoje marzenia i realizuj się...

Wielka majówka z Grodziskiem Owidz i Twierdzą Wisłoujście

Nie macie jeszcze Państwo planów na majówkę? Z pewnością warto odwiedzić w tym czasie Grodzisko Owidz i Twierdzę Wisłoujście, w których panuje niezwykłe, wiosenne...

Dzień Otwarty w pruszczańskim Ogrodniku

W pruszczańskim "Ogrodniku" odbyły się dni otwarte! Uczniowie szkół podstawowych z okolicy mieli okazję zwiedzić szkołę i porozmawiać ze starszymi kolegami. Warto sprawdzić zanim...

Ostatnia sesja rady powiatu gdańskiego

25 kwietnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyła się ostatnia sesja Rady Powiatu Gdańskiego kadencji 2018-2024. W ciągu ponad 5 lat...

Powiat gdański: 250 przebadanych, 2 zatrzymanych. Bilans działań TRZEŹWOŚĆ

Policjanci na drogach powiatu gdańskiego przeprowadzili działania "Trzeźwość”. Mundurowi z wydziału ruchu drogowego sprawdzili trzeźwość prawie 250 kierujących. Stróże prawa uniemożliwili dalszą jazdę 2...

Znamy skład nowej rady powiatu gdańskiego

Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rozliczenia wyborcze w powiecie gdańskim. Znamy już skład nowej rady powiatu. Mandat wywalczyli: KURT Krzysztof, KARNATH Jarosław, TREMBACZ Michał Jan, OŁOWSKI Piotr Paweł, KOTECKA Marzena Marianna, KALIŃSKI Piotr Zdzisław, SZEFER Dominik, URBANEK Marek Andrzej, KOZŁOWSKI Wojciech, ŻARNA Łukasz, WYSOCKI Tadeusz Jacek, LUŚNIA Renata, KRUK Andrzej Wojciech, CICHON Marian, KEMPA Tomasz Olgierd, CIESZYŃSKA Małgorzata, BĄK Dorota Irena,WITTNER Marcin Daniel, RYNKOWSKA Monika, JAKUSZ Beata Ewa, JAKUBOWSKA Joanna Barbara, WRÓBEL Weronika Maria, KARDASIŃSKI Karol Dominik. Spośród wyłonionych radnych zostanie wybrany...

Stypendia starosty rozdane!

Starosta Gdański Marian Cichon wraz z Wicestarostą Powiatu Gdańskiego Marzeną Biernacką wręczyli stypendia za wyniki w nauce za I półrocze roku szkolnego 2023/2024! Stypendium...

W Kolbudach otwarto poradnię psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i młodzieży

3 kwietnia 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej Pruszcz Gdański Filia w Kolbudach przy ul. Staromłyńskiej. Na uroczystości obecni byli m.in Marian Cichon...

Życzenia Wielkanocne Powiatu Gdańskiego [2024]

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Państwu Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim https://www.youtube.com/watch?v=T7BJ2zOlKh0

Powiatowy Stół Wielkanocny [2024]

Debatę o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą rozstrzygnięto w powiecie gdańskim. Po świetnej imprezie Powiatowy Stół Bożonarodzeniowy nadszedł czas na Powiatowy Stół Wielkanocny....

Nowy wóz strażacki dla druhów z Kolbud

Nowy wóz strażacki powitali druhowie z OSP „Florian” w Gminie Kolbudy! 15 marca odbyło się oficjalne przekazanie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla kolbudzkiej jednostki. Nowy nabytek...

Konkurs Junior Skin Fade w pruszczańskim Ogrodniku [2024]

W Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim odbyła się Pomorska Edycja Junior Skin Fade o Puchar Toto Hair Company. Młodzi fryzjerzy i...

Granty na działalność organizacji pozarządowych w powiecie gdańskim rozdane!

Dobre pomysły, inspirujące inicjatywy i pieniądze żeby to wszystko zrobić - tak było podczas uroczystego wręczenia grantów finansowych dla organizacji pozarządowych z powiatu gdańskiego. https://youtu.be/XA0XGr4o9j0

Co słychać? Cykl rozmów odc.67: Marian Cichon

Gościem kolejnego odcinka programu Co słychać? jest Marian Cichon - starosta gdański. https://www.youtube.com/watch?v=WHkB_-5DTaI&list=PL_t7WP3jicMjoyR6Ua-P-Cs4UKUgNBNKZ

Kolizja, nietrzeźwi kierowcy – czyli weekend na drogach powiatu gdańskiego

Podczas minionego weekendu policjanci na terenie powiatu gdańskiego zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich spowodował kolizję drogową i oddalił się z miejsca zdarzenia....

KWW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni w powiecie gdańskim gotowa do startu w wyborach

Przed starostwem powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyła się konferencja KWW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni, w trakcie której przedstawiono kandydatów  w wyborach do...

Te pieniądze trafią na inwestycje w pomorskich gminach i powiatach

Dokładnie 126 projektów zrealizowanych zostanie ze środków unijnych na obszarze metropolitalnym. Dotyczyć będą m.in. transportu miejskiego, modernizacji energetycznej budynków, rewitalizacji czy rozwoju usług społecznych....

Pruszczańscy policjanci podsumowali 2023 rok

W Komendzie Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim odbyła się odprawa roczna, którą przeprowadził insp. Marek Laskowski Komendant Powiatowy Policji w Pruszczu Gdańskim. W odprawie...

Senioriada w Cedrach Wielkich [2024]

Tak się bawią, tak się bawią se-nio-rzy! :) Gmina Cedry Wielkie ugościła seniorów z całego powiatu gdańskiego. Rywalizacja była zacięta. Zobaczcie sami :) https://www.youtube.com/watch?v=WR7cTUKGTew

Spotkanie strażaków ochotników seniorów z powiatu gdańskiego

Całe życie na sygnale. Czy w dzień, czy w nocy, ratownicy z OSP służą w ochronie naszego bezpieczeństwa. Bardzo często z narażeniem swojego życia i...

Wystawa gołębi w Rusocinie

W dniach 24 i 25 lutego 2024 roku na terenie Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego odbędzie się wystawa gołębi, ptaków ozdobnych i drobiu...

W tej bibliotece haftują!

Szok i niedowierzanie! W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim oprócz wypożyczania książek, można nauczyć się haftować. Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej...

Przebudują drogę Trutnowy-Osice

Droga Trutnowy - Osice będzie przebudowywana na odcinku 3 kilometrów. Umowę na przebudowę drogi powiatowej nr 2230G z prezesem Jackiem Wickim przedstawicielem firmy Kruszywo Spółka...

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim przejdzie remont

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim doczeka się przebudowy i remontu. Powiat Gdański przekazał na ten cel prawie 1 milion złotych. Porozumienie podpisali...

Faktoria Kultury ze wsparciem starosty gdańskiego

Na gruncie kultury współpraca starostwa powiatowego z urzędem miasta Pruszcz Gdański można rzec, kwitnie. W starostwie powiatowym w Pruszczu Gdańskim podpisano umowę dla...

Ruszył remont drogi powiatowej Mierzeszyn – Zaskoczyn

Rozpoczęły się prace remontowe na 3,5-kilometrowej drodze powiatowej Mierzeszyn - Zaskoczyn. Na realizowanych odcinkach drogi będzie obowiązywać ruch wahadłowy. Warto pamiętać o ostrożnej jeździe. Inwestycję...

32 Finał WOŚP w Rusocinie [2024]

32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rosocinie ściągnął tłumy. Występy najmłodszych, licytacje, loterie, drift taxi dla chętnych - moc atrakcji Podczas finału zebrano do puszek...

32 WOŚP motoryzacyjnie i z rajdówką

To już tradycja, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także mocno motoryzacyjnie. Chętni na tegoroczne moto – atrakcje mogą wybrać się na autodrom w...

Powiat gdański na sportowo

W Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie członków Powiatowej Rady ds. sportu i rekreacji. Podczas spotkania ustalono zawody, które odbędą się w...

Co tam panie na WOŚP w powiecie gdańskim?

W najbliższą niedzielę już po raz 32 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem dla płuc po pandemii. Sprawdziliśmy co przygotowano w powiecie gdańskim...

Koncert wiedeński w Lublewie Gdańskim

27 stycznia w Zespole Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim odbędzie się Koncert Wiedeński. Organizatorem koncertu jest starostwo powiatowe w Pruszczu Gdańskim. Impreza rusza...

Powiat gdański: Ponad 1000 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policjanci z powiatu gdańskiego podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 roku. W tym okresie funkcjonariusze otrzymali 1028 zgłoszeń. Mundurowi weryfikują każdy otrzymany...

Uczniowie szkół średnich z regionu mogą się szkolić w PORD

Testy sprawnościowe i symulacja dachowania. A oprócz tego wiele informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zaprasza szkoły ponadpodstawowe z...

XXI Przegląd Jasełek i Widowisk Obrzędowych w Pruszczu Gdańskim [2024]

W XXI Przeglądzie Jasełek i Widowisk Obrzędowych w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim a dokładniej w Kino na Bursztynowym Szlaku wzięły udział...

Bezpiecznie autokarem na ferie w powiecie gdańskim

Zbliżają się ferie zimowe, podczas których policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Mundurowi skupią się na...

Jan Budziaszek kolędował w Sobowidzu [2023]

To był niesamowity koncert w Sobowidzu w Gminie Trąbki Wielkie. Niepodrabialny Jan Budziaszek, Jacek Zieliński i "Moje Betlejem" ponownie rozgrzał serca i gardła kolędujących. Legendarnym...

Śmiertelny wypadek w Krzywym Kole

Policjanci z Komendy Powiatowej w Pruszczu Gdańskim pracowali na miejscu śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło dziś w powiecie gdańskim. W miejscowości Krzywe Koło, 33-letni...

Noworoczne spotkanie samorządowców z powiatu gdańskiego w Fundacji FOSA [2024]

Podczas noworocznego spotkania samorządowców z powiatu gdańskiego z pracownikami Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA poruszono problematykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz możliwości zwiększenia...

Policjanci z powiatu gdańskiego apelują

Policjanci z powiatu gdańskiego po raz kolejny przypominają, że w okresie zimowym są ludzie szczególnie narażeni na zamarznięcie. Mundurowi apelują, żeby nie pozostawać obojętnym...
Polecamy:

Piękne klasyki w Mille Miglia

W słonecznej Italii zakończył się wczoraj niezwykły wyścig. Mille Milia Storica to kultowa impreza, skupiająca najbogatszych tego świata i jednocześnie, to co najlepsze w...